2016 yılında İgdaş yönetiminin verdiği karar doğrultusunda, bazı abonelik işlemlerinin e-Devlet(turkiye.gov.tr) portalı üzerinden yapılmasına karar verilmiştir. İgdaş ERP Sistemi ile e-Devlet sistemlerinin haberleşmesi için gerekli olan bu sistem, Kumsaati tarafından hayata geçirilmiştir.

 

Projenin 1.fazında aşağıdaki işlemlerin gerçekleştirilmesi planlanmıştır:

 

1- Abonelik Sorgulama

2- Abonelik Sözleşme Feshi Başvurusu

3- Abonelik Sözleşmesi Başvurusu

4- Fatura Sorgulama

 

İgdaş, Kumsaati ve e-Devlet ekiplerinin katılımları ile yapılan işlemler doğrultusunda sürecin nasıl işleyeceği belirlenmiş ve bu çerçevede İgdaş ERP sistemi ile e-Devlet arasında sağlanacak tüm veri alışverişi Gateway Asp.Net platformunda geliştirilmiştir. Veritabanı olarak MsSQL 2012 kullanılmıştır. Proje kapsamında veri mahremiyeti de dahil olmak üzere güvenlik ön planda tutulmuş, geliştirilen web servislerinde güvenlik politikaları sağlıklı şekilde uygulanmıştır. Ayrıca yapılan tüm sorgulama ve işlemler için log ve raporlama modülleri tasarlanmıştır.

Karşılıklı geliştirmelerin tamamlanması sonrasında standart testler yapılmış ve başarılı şekilde beta testine geçilmiştir. Beta testlerinde yapılan tüm kontroller sonrasında proje hayata geçirilerek vatandaşların kullanımına sunulmuştur.

Projenin sonraki fazları ise, başta Fatura Ödeme olmak üzere diğer modüllerin de e-Devlet kapısı altında hizmet vermesi plan dahilindedir.

 

 

Kumsaati, 2013 yılında İgdaş sertifikalı firmaların müşteri ve kurum arasındaki işlemleri online portal üzerinden gerçekleştirebilecekleri “Web Tesisat” projesinin ihalesini almış ve projenin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlamıştır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.