”Teknoloji Aşkına Değişen Kariyer”

24 Şubat 1977 tarihinde İstanbul’da doğan Özgür Sargın, ilk öğrenimden sonra orta ve lise öğrenimini İstek Florya Bilge Kağan Lisesi’nde tamamladı. Sargın, o sıralar her erkek çocuk gibi futbol topu peşinde koşma hayalleri olduğunu ama mantık ağır basmaya başlayınca okumaya devam ettiğini ve üniversite sınavlarında İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandığını belirtti. Üniversite son sınıfta okuduğu sırada kimya alanında bir kariyer yerine teknoloji alanında yapacağı bir kariyerin kendisini daha mutlu edeceğinin farkına vardı.

Sargın, o zamanlar fanatiği olduğu bir çok bilgisayar oyununun ve özellikle babasının hediye ettiği ”Amiga” bilgisayarın,  kariyerini değiştirmesinde çok etkili olduğunu söyledi. Üst düzey bir holdingin bilgi işlem koordinatörlüğünü yapan, kendisi için adeta bir rol model olan yakın aile dostuna yaptığı ziyaret, profesyonel çalışma hayatına şekil verdi. Sonrasında ise 17 yıldır birlikte çalıştığı Alper Uzgören ile tanıştı. İlk zamanlar tamamen hobi olan ve okul dışındaki zamanlarında değerlendirdiği bu yeni iş, bir süre sonra tamamlanan projeler ve bunların verdiği haz kendisi için vazgeçilmez olmaya başladı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi MBA programına katılan, hafta içi iş ve hafta sonları okul olmak üzere çok yoğun bir tempoya başlayan Sargın, bu yoğun tempo’dan memnun olduğunu, yüksek lisansı bitirip askerliğini yaptıktan sonra işine geri dönme konusunda hiç tereddüt etmediğini söyledi. Askerliği sırasında hafta sonları Amasya’nın tüm tarihi miraslarını gezip, muhteşem manzara altında, muhteşem lezzetler sunan lokantaları test etme şansı yakaladığını söyleyen Saygın, askerlik sonrası iş yerinde sorumluluklarının daha da arttığını da sözlerine ekledi.

Artarak devam eden bu tempo, Özgür Sargın’a ilk günden bu zamana kadar Türkiye’de yapılmış teknolojik projelerin bir parçası olma hazzını yaşattı. Zaman buldukça teknolojik ve mesleki makaleleri okumayı çok sevdiğini belirten Saygın, kendisi gibi çabuk sıkılan ve oturmayı sevmeyenlere, teknoloji üzerine kariyer yapmayı önerdi. Teknoloji ile bu kadar iç içe olmasına rağmen, teknolojinin kendisini robotlaştırmasına izin vermemeye gayret gösteren Sargın, iş dışında mümkün olduğunca dostları ve ailesi ile beraber zaman geçirmeye özen gösterdiğini söyledi.